Odměna
Odměna advokáta je zpravidla sjednána na základě dohody advokáta s klientem, tak, aby plně respektovala typ jednotlivého případu, jakož i poměry klienta (tzv. smluvní odměna).
Není-li sjednána odměna smluvní, je výše odměny určována dle příslušných ustanovení vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif), v platném znění; jedná se tedy o tzv. mimosmluvní odměnu.
Předběžná výše odměny bývá klientovi vždy sdělena před započetím poskytování právní služby. Je-li očekávána větší časová či věcná náročnost případu, je možno předem žádat přiměřenou zálohu.
Nejsem plátce DPH, odměna tedy není navyšována o částku odpovídající sazbě této daně.
Smluvní odměna
Smluvní odměnu ve své praxi upřednostňuji, neboť umožňuje nejlépe vystihnout specifika každého případu, zejména jeho časovou náročnost, právní složitost, finanční možnosti klienta, či případné použití cizího jazyka nebo cizího práva.
Smluvní odměna může být sjednána některým z těchto způsobů (jednotlivé způsoby sjednání odměny lze samozřejmě i kombinovat):
- odměna časová – v praxi se nejčastěji používá odměna hodinová, kdy celková výše odměny tvoří násobek hodinové sazby a počtu hodin strávených poskytováním právní služby. Odměnu účtuji vždy za čas skutečně vynaložený na poskytování právní služby (nikoli tedy za každou započatou hodinu).
- odměna úkonová – její výši lze stanovit jako násobek počtu úkonů a předem sjednané fixní odměny za jeden úkon právní služby. Odměnu účtuji vždy za skutečně provedené úkony právní služby, bez ohledu na jejich časovou náročnost. Jednotlivé úkony právní služby jsou specifikovány v advokátním tarifu.
- odměna paušální – pevnou částkou sjednaná odměna za kompletní poskytnutí právních služeb, bez ohledu na jejich časovou náročnost. Tento typ odměny bývá preferován v případě dlouhodobého a průběžného poskytování právních služeb.
- odměna podílová – neboli odměna odpovídající podílu na hodnotě věci, tuto odměnu klient hradí jakožto procento z částky úspěšně přiznané soudem.
Mimosmluvní odměna
Řídí se příslušnými ustanoveními advokátního tarifu a je určena podle počtu úkonů a podle sazby, kterou advokátní tarif za poskytnuté úkony právní služby stanoví. Vedle odměny advokáta klientovi účtuji i výdaje nezbytně spojené s poskytováním právních služeb. Jedná se zejména o tzv. hotové výdaje: soudní a jiné poplatky, cestovní výdaje, poštovné, náklady na vypracování znaleckých posudků a odborných vyjádření, překladů, náklady na opisy a fotokopie. Náhrada těchto výdajů je buď zahrnuta do celkové výše odměny, či účtována nad rámec odměny, vždy záleží na dohodě s klientem.
Česká advokátní komora byla dne 5.2.2016 pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR mimosoudním řešením spotřebitelských sporů pro oblast sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze Smluv o poskytování právních služeb (na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele ve znění pozdějších předpisů).
Internetová stránka tohoto pověřeného subjektu je www.cak.cz.